Empava 71 in. Whirlpool Acrylic Alcove Bathtub | EMPV-71AIS08
Features
Powerful 0.75HP Pump Supplies 8 Water Jets
Contemporary Design
Durable, High-Gloss Finish
Easy Installation Process
Specifications
Overall Size 71'' L X 31.5'' W X 23.6'' H
Basin Size 49.22'' L X 21.27'' W
Soaking Depth 14.5"
Product Weight 150 lb
Bath Therapy Type Whirlpool
Color/Finish White
Drain Location Center
Faucet mount Tub Mounted
Material Acrylic
Number of Jets 8
Color Family White
Control Type Mechanical
Exterior bath shape Oval
Maximum Number of Occupants 1 Person
Tub Design Back to Wall
Voltage (volts) 120 V
Wattage (watts) 560 W
Water capacity (gallons) 76
Included Drain, Handshower, Hardware, Hose, Mounting Hardware, Tub filler
Certifications and Listings UL Certified
Manufacturer Warranty 2-Year Limited Manufacturer Warranty
Technical
Installation and Operation Manual
Specifications Diagram
9A CE Certificate
9A TUV Certificate