Empava 59 in. Whirlpool Freestanding Acrylic Bathtub | EMPV-59AIS04
Inclusions
Antimicrobial Yes
Natural Variation Type No Natural Variation
Faucet Holes Yes
Self-Leveling Base Yes
Insulated Yes
Body Jets Included Yes
Overflow Hole Yes
Drain Placement Under Narrow End
Drain Assembly Included Yes
Drain Finish chrome polished
Faucet Included Yes
Faucet Type Cartridge
Handle(s) Included Yes
Number of Handles 2
Handle Material Metal
Seat Included No
Pump Included Yes
Valve Included Yes
Apron Front Included Yes
Supply Lines Included Yes
Massage System Yes
Product Care Clean with a soft cloth, mild soap, and warm water; Do not use strong liquid cleaners
Supplier Intended and Approved Use Residential Use
Installation Required Yes
Commercial Warranty No
Product Warranty Yes
Warranty Length 2 Years
Full or Limited Warranty Limited
Warranty Details With 2 years limited manufacture warranty
Features
Acrylic Material is Durable
Surf Massage Experience, Relieve Fatigue
Easy To Install, With High-quality Faucet
Extra Wide Stretch Room, Deep Soaking
The generous 59" length gives plenty of room to stretch and relax. The 14.56" soaking depth allows the average adult bather to submerge in water up to their shoulders, which creates a relaxing feel for extended soaks. Take the time you deserve to relax and de-stress with the therapeutic benefits of the Acrylic Oval Bathtub.
Specifications
Overall 59'' L X 29.5'' W X 29.5'' H
Soaking Depth - Top to Bottom 14.5'' D
Overall Product Weight 150 lb.
Capacity 50 gallons
Installation Type Freestanding
Bath Therapy Type Whirlpool
Tub Design Slipper
Tub Shape Oval
Finish White
Primary Material Acrylic
Technical
Assembly and Operation Manual
Specification Diagram
9A CE Certification
9A TUV Certification