Empava 59 in. Whirlpool Freestanding Acrylic Bathtub | EMPV-59AIS15
Relax and wind down in your Pure-Scape luxurious Whirlpool tub by Empava.The generous 59" length gives plenty of room to stretch and relax. The 13.76" soaking depth allows the average adult bather to submerge in water up to their shoulders, which creates a relaxing feel for extended soaks.
Features
Classic Double-ended Design
Powerful 0.75HP Pump Supplies Water Jets
With 8 adjustable water jets, the Empava 59 in Rectangular Massage Whirlpool Bathtub delivers a relaxing and rejuvenating hydromassage specifically targeted to your lumbar, legs and feet to promote blood circulation and to the back for total body relaxation.
Deep Soak for Relaxation
Specifications
Overall Size 59'' L X 29.5'' W X 22'' H
Basin Size 39.38'' L X 21.66'' W
Soaking Depth (in.)
13.7"
Water Capacity 60 Gallons
Bath Therapy Type
Whirlpool, Hydromassage
Color/Finish
White
Drain Location
Center
Faucet mount
Tub Mounted
Material
Acrylic
Breaker Amp
6A
Number of Jets
8
Control Type
Mechanical
Exterior bath shape
Rectangle
Maximum Number of Occupants
1 Person
Product Weight (lb.)
168 lbs
Tub Design
Back to Wall
Voltage (volts)
110 V
Wattage (watts)
560 W
Included Drain, Handshower, Hardware, Hose, Mounting Hardware, Tub filler
Tub/Shower Features
Certifications
UL Certified Motor
Warranty
3 Years
Technical
Installation and Operation Manual
Specification Diagram
9A CE Certification
9A TUV Certification