Empava 59 in. Freestanding Soaking Bathtub | EMPV-59FT1518
Includes
Faucet Included No
Handle(s) Included No
Seat Included No
Pump Included No
Valve Included No
Product Care Clean with soft cloth, mild soap and warm water
Supplier Intended and Approved Use Residential Use
Imported Yes
UPC Certified Yes
Installation Required Yes
Commercial Warranty Yes
Product Warranty Yes
Warranty Length 5 Years
Full or Limited Warranty Limited
Warranty Details 5 Years Limited Manufacture Warranty
Features
  • The modern curved design will match any decor and create a striking focal point in your bathroom
  • Ergonomic - the ergonomic design of the acrylic spa bathtub will comfortably fit
  • Bathtub specifications - brushed nickel drain and overflow included, tub filler excluded
  • Outer dimension: 59.09 in. long x 29.53 in. wide x 26.38 in. deep, effective tub capacity: 40 Gal.
Specifications
Empava-59FT1511 59 in. Soaking Freestanding Bathtub