Empava 59 in. Whirlpool Acrylic Alcove Bathtub | EMPV-59AIS06
Features
Powerful 0.75HP Pump Supplies Water Jets
59 In. Contemporary Design
Durable High-Gloss Finish
Specifications
Overall Size 59"L X 29.5"W X 23.6"H
Overall Size 37.4"L X 21.27"W
Soaking Depth 14.5"
Water capacity 60 Gallons
Bath Therapy Type Whirlpool
Color/Finish White
Drain Location Center
Tub Design Back to Wall
Faucet mount Tub Mounted
Exterior bath shape Neo Angle
Material Acrylic
Breaker Amp 6A
Number of Jets 8
Color Family White
Maximum Number of Occupants 2 Person
Product Weight (lb.) 150 lb
Voltage (volts) 120 V
Wattage (watts) 560 W
Included Drain, Handshower, Hardware, Hose, Mounting Hardware, Tub filler
Certifications and Listings UL Certified
Warranty 3 Years
Technical
Assembly and Operation Manual
Specification Diagram
9A CE Certification
9A TUV Certification