Empava 59 in. Whirlpool Freestanding Acrylic Bathtub | EMPV-59AIS12
Features
Ergonomic design that merged style with practicality
Ensures Luxury Bath Experience
Top-Quality Making by First-Rate Materials
Specifications
Overall Size 59"L x 31.5"W x 22"H
Basin Size 37.4"L x 19.69"W
Soaking Depth 12.5"
Product Weight 150 lb.
Capacity   48 Gallons
Bath Therapy Type Whirlpool
Color/Finish White
Drain Location Center
Faucet mount Tub Mounted
Material Acrylic
Number of Jets 7
Control Type Mechanical
Exterior bath shape Neo Angle
Maximum Number of Occupants 1 Person
Tub Design Straight Top
Breaker Amp 6A
Voltage (volts) 120 V
Wattage (watts) 560 W
Included Drain, Handshower, Hardware, Hose, Mounting Hardware, Tub filler
Certifications UL Certified
Warranty 3 Years
Technical
Installation and Operation Manual
Specification Diagram
9A CE Certification
9A TUV Certification