Empava 71 in. Acrylic Alcove Whirlpool Bathtub | EMPV-71JT667B
The 71 in. Acrylic Whirlpool Bathtub is a perfect combination of style and practicality. Made of 100% glossy white acrylic and reinforced with fiberglass is scratch-resistant and extra-smooth, making it difficult for dirt and bacteria to attach and easier to clean.
Includes
Faucet Holes Yes
Self-Leveling Base Yes
Body Jets Included Yes
Overflow Hole Yes
Drain Assembly Included Yes
Faucet Included Yes
Pump Included Yes
Valve Included Yes
Apron Front Included Yes
Massage System Yes
Supplier Intended and Approved Use Residential Use
Installation Required Yes
Warranty Length 3 Years
Features
Rectangular Alcove Whirlpool Bathtub
Powerful 1.5HP Pump Supplies 16 Water Jets
Pre-drilled And Pre-installed
With the chrome polished drain, waterfall faucet, knobs, 45" length showerhead, pillow, and jets. The whirlpool tub accessories are pre-drilled and pre-installed. Perfect for any age, and any gender to enjoy SPA-Like comfort in your own home.
Classic Bathtub For Two Person
The generous 71" length is good for two-person bathing, and gives plenty of room to stretch and relax. The timeless, classic double-ended design offers comfort with its lumbar arch to support your body. The Textured, slip-resistant tub floor for added safety.