Empava 67 in. Whirlpool Rectangular Bathtub | EMPV-67JT408LED
Includes
Faucet Holes Yes
Self-Leveling Base Yes
Body Jets Included Yes
Overflow Hole Yes
Drain Assembly Included Yes
Faucet Included Yes
Pump Included Yes
Valve Included Yes
Apron Front Included Yes
Massage System Yes
Installation Required Yes
Warranty Length 3 Years
Features
MODERN DESIGN MEETS CLASSIC STYLE
The acrylic is reinforced with fiberglass and supported by a stainless-steel frame to ensure it'll last for years to come, while the 5/16" thick (8mm) tempered glass front panel allows you to enjoy your soak in style.
POWERED BY STRONG 1.0HP WATER PUMP
11 WATER JETS MASSAGES ENTIRE BODY
EASILY AND QUICKLY INSTALLED
This tub has all of the features you want: a chrome polished center drain, waterfall faucet, knobs and a 45" shower head. This alcove is pre-drilled and has already been assembled, so installation is quick and easy. And don't worry—an integral 3-side panel makes this alcove-ready!
Specifications
Overall Size 67'' L X 30.71'' W X 22.83'' H
Capacity 59 gallons
Overall Product Weight 150 lb.
Soaking Depth - Top to Bottom 14.5''
Drain Diameter 2.5''
Installation Type Alcove/Tile in
Bath Therapy Type Whirlpool
Primary Material Acrylic
Resistance Type Slip Resistant
Light Type Chromatherapy
Drain Finish Poblished Chrome
Faucet Type Compression
Faucet Feature Waterfall
Drain Placement Center
Antimicrobial Yes
Technical
Installation and Operation Manual
Specifications Diagram
9A CE Certificate
9A TUV Certificate