Empava 67 in. Whirlpool Rectangular Bathtub | EMPV-67JT351LED
Features
Combination Massage Experience
Adjustable 1-Meter Waterfall Spout
Durable High-Gloss Finish & Chroma Therapy
Anti-suction Water Mesh For Safety
Specifications
Overall Size 67" L X 29.5"W X 24.6"H
Basin Dimensions 42.12"L X 17.31"W
Soaking Depth  14"
Bath Therapy Type Combination Massage
Number  Of Water Jets 9
Number Of Air Jets 8
Capacity  63 Gallons
Product Weight 150 lb.
Color/Finish White
Drain Location Left
Material Acrylic
Maximum Number of Occupants 1
Number of Jets 17
Breaker Amp 30A
Voltage (volts) 120 V
Wattage (watts) 750 W
Included Drain, Handshower, Hardware, Lighting, Mounting Hardware, Tub filler
Certifications UL Certified
Warranty Length 3-Year
Technical
Installation and Operation Manual
Specifications Diagram
9A CE Certificate
9A TUV Certificate