Empava 67 in. Whirlpool Freestanding Acrylic Bathtub | EMPV-67AIS16
Includes
Faucet Holes Yes
Self-Leveling Base Yes
Insulated Yes
Body Jets Included Yes
Overflow Hole Yes
Drain Assembly Included Yes
Faucet Included Yes
Pump Included Yes
Valve Included Yes
Apron Front Included Yes
Supply Lines Included Yes
Massage System Yes
Supplier Intended and Approved Use Residential Use
Installation Required Yes
Warranty Length 3 Years
Features
Modern Freestanding Jetted Tub
The generous 67" length for one-person bathing gives plenty of room to stretch and relax. The 13.76" soaking depth allows the average adult bather to submerge in water up to their shoulders, which creates a relaxing feel for extended soaks.
Classic Double-ended Design
Powerful 0.75HP Pump Supplies Water Jets
With 8 adjustable water jets, the Empava 67 in Rectangular Massage Whirlpool Bathtub delivers a relaxing and rejuvenating hydromassage specifically targeted to your lumbar, legs and feet to promote blood circulation and to the back for total body relaxation.
Deep Soak for Relaxation
Specifications
Overall Size 67'' L X 31.5'' W X 23.6'' H
Soaking Depth - Top to Bottom 13.7''
Overall Product Weight 183 lbs
Capacity 70 Gallons
Installation Type Freestanding
Bath Therapy Type Whirlpool
Tub Design Back to Wall
Tub Shape Rectangular
Finish White
Primary Material Acrylic
Drain Placement Center
Drain Finish Polished Chrome
Antimicrobial Yes
Technical
Installation and Operation Manual
9A CE Certificate
9A TUV Certificate