Empava 67 in. Whirlpool Freestanding Acrylic Bathtub | EMPV-67AIS07
Features
Powerful 0.75HP Pump Supplies 8 Water Jets
Contemporary Design
Durable High-Gloss Finish
Specifications
Overall Size 67"L X 31.5"W X 23.6"H
Basin Size 43.31"L X 21.27"W
Soaking Depth  14.5"
Capacity 68 Gallons
Bath Therapy Type Whirlpool
Color/Finish White
Drain Location Center
Faucet mount Tub Mounted
Tub Design Back to Wall
Exterior bath shape Oval
Material Acrylic
Breaker Amp 6A
Maximum Number of Occupants 1 Person
Number of Jets 8
Product Weight (lb.) 150 lb
Voltage (volts) 120 V
Wattage (watts) 560 W
Included Drain,Handshower,Hardware,Hose,Mounting Hardware,Tub filler
Certifications and Listings UL Certified
Warranty 3-Year
Technical
Installation and Operation Manual
Specifications Diagram
9A CE Certificate
9A TUV Certificate