Empava 67 in. Whirlpool Freestanding Acrylic Bathtub | EMPV-67AIS05
Includes
Faucet Holes Yes
Self-Leveling Base Yes
Insulated Yes
Body Jets Included Yes
Overflow Hole Yes
Drain Assembly Included Yes
Faucet Included Yes
Handle(s) Included Yes
Pump Included Yes
Valve Included Yes
Apron Front Included Yes
Supply Lines Included Yes
Massage System Yes
Supplier Intended and Approved Use Residential Use
Installation Required Yes
Warranty Length 2 Years
Features
Acrylic Material is Durable
Surf Massage Experience, Relieve Fatigue
Easy To Install, With High-quality Faucet
Extra Wide Stretch Space, Deep Soaking
The generous 67" length gives plenty of room to stretch and relax. The 14.56" soaking depth allows the average adult bather to submerge in water up to their shoulders, which creates a relaxing feel for extended soaks.Take the time you deserve to relax and de-stress with the therapeutic benefits of the Acrylic Oval Bathtub.
Specifications
Overall Size 67'' L X 31.5'' W X 29.5'' H
Soaking Depth - Top to Bottom 14.5''
Overall Product Weight 160 lb.
Capacity 55 Gallons
Installation Type Freestanding
Bath Therapy Type Whirlpool
Tub Design Slipper
Tub Shape Oval
Finish White
Primary Material Acrylic
Drain Placement Right
Drain Finish Chrome Polished
Antimicrobial Yes
Technical
Installation and Operation Manual
Specifications Diagram
9A CE Certificate
9A TUV Certificate