Empava 67 in. Whirlpool Freestanding Acrylic Bathtub | EMPV-67AIS02
Relax and wind down in your Pure-Scape luxurious Whirlpool tub by Empava, featuring 100% glossy white acrylic and a contemporary stand-alone design that complements any bathroom décor.The generous 67" length for 2-person bathing gives plenty of room to stretch and relax.
Includes
Faucet Holes Yes
Self-Leveling Base Yes
Insulated Yes
Body Jets Included Yes
Overflow Hole Yes
Drain Assembly Included Yes
Faucet Included Yes
Pump Included Yes
Valve Included Yes
Apron Front Included Yes
Supply Lines Included Yes
Massage System Yes
Supplier Intended and Approved Use Residential Use
Installation Required Yes
Warranty Length 3 Years
Features
Luxury Modern Design
Powerful Hydromassage Experience
With 7 adjustable water jets, the Empava 67 in. Oval Massage Whirlpool Bathtub delivers a relaxing and rejuvenating hydromassage specifically targeted to your lumbar, legs and feet to promote blood circulation and to the back for total body relaxation.
Ergonomic Design, Deep Soaking
Use With Confidence, 3 Years Warranty
Specifications
Overall Size 67'' L X 31'' W X 28.7'' H
Soaking Depth - Top to Bottom 14.5''
Overall Product Weight 160 lb.
Capacity 55 Gallons
Installation Type Freestanding
Bath Therapy Type Whirlpool
Tub Design Slipper
Tub Shape Oval
Finish White
Drain Placement Reversible
Primary Material Acrylic
Drain Finish Chrome Polished
Antimicrobial Yes
Technical
Installation and Operation Manual
Specifications Diagram
9A CE Certificate
9A TUV Certificate