Empava 67 in. Whirlpool Acrylic Freestanding Bathtub | EMPV-67AIS01
Relax and wind down in your Pure-Scape luxurious Whirlpool tub by Empava, featuring 100% glossy white acrylic and a contemporary stand-alone design that complements any bathroom décor.The generous 67" length for 2-person bathing gives plenty of room to stretch and relax.
Features
Extra Large Stretch Space & Premium Materials
Surf Massage Experience, Relieve Fatigue
With 8 adjustable water jets, the Empava 67 in. Oval Massage Whirlpool Bathtub delivers a relaxing and rejuvenating hydromassage specifically targeted to your lumbar, legs and feet to promote blood circulation and to the back for total body relaxation.
Ergonomics, More Comfortable
Buy With Confidence, 3 Years Warranty
Specifications
Overall Size 67'' L X 29.5'' W X 22.8'' H
Basin Size 47.25'' L X 19.69'' W
Soaking Depth
14.17"
Water capacity 65 Gallons
Bath Therapy Type
Whirlpool
Color/Finish
White
Drain Location
Center
Faucet mount
Tub Mounted
Material
Acrylic
Breaker Amp
6A
Number of Jets
8
Control Type
Mechanical
Exterior bath shape
Oval
Maximum Number of Occupants
1 Person
Product Weight
176 lbs
Tub Design
Straight Top
Voltage (volts)
120 V
Wattage (watts)
560 W