Harvia Xenio CX170-U1-15-XW Digital Control with WiFi for Harvia Sauna Heaters
Digital Control w/WIFI for KIP and Club Series Sauna Heaters
Choose 3 Phase when purchased for use with a KIP Series heater of 208 Voltage/3Phase
Includes
  • Digital Control
  • Data Cable
  • Temperature Sensor
  • Power Unit
  • Installation and Operation Manual
  • Limited Warranty
Features
  • A modern control unit that is precise and easy
  • Compatible with the KIP and Club Series sauna heaters
  • Stylish touch control panel
  • Wi-fi connectivity for remote control and monitoring
  • Control panel operating temperature range 104-194 °F
  • Surface of flush-mounted
  • Installs inside or outside the sauna room
  • Dimensions: 3.3"W x 0.9"D x 4.3"H
Specifications
Model CX170-U1-15-XW
Power unit Supply Voltage 240 V
Maximum output kilowatt 15kW
Temperature adjustment range 104-194F
Pre-setting time adjustment range 0-12 Hours
Width 3.3"
Depth    0.9"
Height     4.3"
Technical
Warranty
Shipping & Returns
Cancellations & Refunds
Call 1-877-587-5387 or email [email protected]
When will I know my order has shipped?
    -65%
    Product image 1
    Description
    Includes
    • Digital Control
    • Data Cable
    • Temperature Sensor
    • Power Unit
    • Limited Warranty
    Features
    • Stylish touch control panel
    • Surface of flush-mounted
    Specifications
    Model CX170-U1-15-XW
    Maximum output kilowatt 15kW
    Width 3.3"
    Depth    0.9"
    Height     4.3"