Golden Designs Narvik 2 Person Outdoor-Indoor Traditional Steam Sauna | GDI-8202-01
Features
  • Delivery: This item will be delivered curbside only on a pallet by a freight carrier.
  • Capacity: Full 2 person capacity
  • Stove: 6.0 kw Stove with built in controls
  • Glass: Clear Tempered glass door
  • Interior Lighting: Oversize Interior Chromotherapy Color Lighting System
  • Interior backrest with accent light
  • Control Panels: Interior LED Control Panel with built in FM Station and Bluetooth Connection
  • Sound System: Built in Performance Speakers
  • Accessories: Sandglass, bucket, and scoop
  • Temperature Range: Tradtional Stove: 170-185 is the ideal temperature range, sauna can heat up to 190F
  • Electrical service: 240V / 30AMP (Stove) and 120V / 15AMP (Control for Lights and Music) (Please consult a certified electrician.)
  • Location: Outdoor Use
Specifications
Ideal Temperature Range 180-198F / sauna can heat up to 202F
Electrical Service 30AMP / 240V (Please consult a certified electrician.)
Assembled Dimensions Exterior (W x D x H) 59.1" x 70.5" x 87.8"
Assembled Dimensions Interior (W x D x H) 55.4" x 53.4" x 75"
Assembly & Maintenance
Assembly
Assembly and Operations Manual
Maintenance
Warranty
5 year electronic warranty and 1 year stove warranty
Shipping & Returns
This item will be delivered curbside only on a pallet by a freight carrier.
Cancellations & Refunds
Call 1-877-587-5387 or email [email protected]
When will I know my order has shipped?
When will my order ship?
No shipping outside the lower 48 States in the USA.
What if my shipment is damaged?
Cancellations (Before order ships)
Cancellations of customer orders
All sales are final for Custom made and Made-to-order products.
Refunds & Returns
Shipping Times
Contact [email protected] for any questions.
-65%
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Description
Features
  • Location: Outdoor Use
Specifications